Rozhlasová ústředna Tesla AUA 120

Rok výroby: cca.1970
Výrobce: Tesla Vráble
Výkon: 2x 75 W
Popis: Zde vidíte rozhlasovou ústřednu používanou především jako obecní, případně závodní nebo školní rozhlas. Většinou je zde již použita polovodičová technika, pouze v koncových zesilovačích jsou elektronky. Výstupní výkon této sestavy je 150 W o jmenovitém napětí 100 V při plném vybuzení, tzv. stovoltový rozvod. Tento výkon postačoval pro ozvučení středně velké vesnice. Na výstup ústředny bylo připojeno dvoudrátové vedení a k tomu byly v obci připojeny jednotlivé ampliony neboli tlampače. Ty obsahovaly reproduktor a převodní transformátor, který přizpůsoboval impedanci reproduktoru na napětí linky. Pokud výkon samotné ústředny nepostačoval, bylo možné k ní připojit další stojany se zesilovači a tím výkon libovolně zvyšovat.

Systém stovoltového rozvodu se v budovách a obcích používá dodnes, jen se ve venkovním prostředí někdy nahrazuje bezdrátovým rozhlasem.

Lidé si tyto ústředny často pletou s tzv. "rozhlasem po drátě". To je principiálně stejná technologie, ale používaná pro jiné účely. Snad Vám ji v našem muzeu také brzy předvedeme.