Telefony

Výstavba telefonní sítě byla velkým úkolem pro poválečné československé hospodářství a podařilo se ji plně dokončit až na konci 20. stol., kdy už ale začala díky rozvoji mobilních telefonů ztrácet na významu. Rozlišujeme tři typy pevných telefonních linek - MB (místní baterie), ÚB (ústřední baterie) a AUT (automatická linka). Běžně známé telefony s číselnicí jsou typu AUT, byly připojeny k automatické ústředně, která podle vytočeného čísla vybrala druhého účastníka spojení. Systém automatických telefonních ústředen byl vyvinut na začátku 20. stol. a konstrukce samotných telefonních přístrojů se od té doby až do 80. let neměnila, jen se inovoval design a použité materiály. Po rozvoji mikroelektroniky byly telefony místo klasické rotační číselnice vybavovány tlačítkovou volbou, ke které se postupně přidávaly paměti na uložení čísel a další funkce.

Systémy MB a ÚB umožňují spojení jen mezi dvěma telefonními přístroji, není jak provádět volbu dalšího účastníka, telefony nemají číselnici. V případě zapojení do telefonní sítě byla ústředna manuální, obsluhovaná spojovatelkou. Účastník zvedl telefon, u systému ÚB se zvednutím sluchátka spojovatelce ihned návěstila žádost o spojení, u systému MB musel účastník zatočit kličkou na telefonu, která poháněla induktor (malý generátor střídavého proudu) a vyrobený proud u spojovatelky vybavil tzv. klapku. Následně účastník spojovatelce oznámil, komu chce volat, a ta spojení provedla pomocí přepínačů nebo propojovacího tabla. Manuální ústředny v některých městech vydržely v provozu až do začátku 80. let. Systém MB se také dodnes používá pro jednoduché spojení mezi dvěma místy např. v dolech nebo na železnici. Telefony jsou propojeny dvoudrátovým vedením a u každého je umístěna baterie pro napájení hovorového obvodu. Zatočením kličkou induktoru začne druhý telefon zvonit.

Výrobou telefonů se nejprve zabývala Tesla Karlín, později byla tato výroba přesunuta na Slovensko do Stropkova a Liptovského Hrádku. Nástupnické firmy těchto továren dodnes existují a stále tuto techniku vyrábějí.

 

Tesla T65S Tesla T58 Tesla SF127 Tesla SH-K Tesla P 317770
Tesla T53 Tesla T65H Tesla T65H - hlasitý Tesla AS10 Tesla BS10
Tesla BS62 Tesla T51 - T621E Tesla 50520 Buchta Tesla ESS SZ82
Tesla VTP Tesla CS20 Tesla ES6802 Tesla ES3628 Tesla DS3600
Tesla DS3620 Tesla FS1852 Tesla TP25 Domovní telefon Číselnice
Telefonní sluchátko a mikrofon